7+1 důležitá rada pro ještě zdravější saunování

0
118

Sauna není jen o příznivém vlivu na organismus a posílení imunitního systému. Saunování má pozitivní účinky i na duši a lidskou psychiku. Je to možná vůbec nejlepší forma odpočinku a relaxace. Saunujete se však správně? Vždyť kolem saunování koluje spousta fám: třeba ta, že čím déle vydržím v sauně, tím více pozitivních účinků získám. Jak to ve skutečnosti je?

více v článku...

1 – do sauny vždy bez plavek!

Stud do sauny nepatří. Pokožka totiž musí volně dýchat, aby se mohl pot přirozeně odpařovat. Plavky určitě nechte doma.

2 – před saunováním nejezte, alkohol vynechte úplně

Dát si saunu poté, co spořádáte půl kachny se zelím a knedlíky a to vše zalijete pivem, to opravdu není dobrý nápad. Sauna pro každé tělo představuje zátěž, netrapte svůj organismus ještě trávením.

3 – osprchujte se před i po saunování

Než jdete do sauny, tak se osprchujte. Smyjete ze sebe denní nečistoty a vyčistíte kožní póry. Vaše pokožka tak bude moci lépe dýchat a odvádět pot. Sprchujte se i po saunování.

4 – v sauně si lehněte

Když jste v sauně, nesedejte si. Teplotní rozdíl mezi hlavou a nohama by byl příliš velký a to představuje pro váš organismus příliš velkou zátěž. Mohli byste si způsobit úporné bolesti hlavy nebo dokonce závratě. Vleže to bude lepší, rozdíly teplot tak budou minimální.

5 – maximalizujte účinky saunování

Aby byly účinky saunování co největší, dodržujte pravidlo saunovacího cyklu 3x a dost. Jeden saunový cyklus obnáší sezení v sauně a následné ochlazení. To vše tedy absolvujte třikrát. Nikdy ne více a pokud to zvládnete, tak ani méně.

6 – dostatek odpočinku pro vaše tělo

V sauně dostalo vaše tělo pořádně zabrat. Abyste vstřebali všechny pozitivní účinky, dopřejte mu sílu pro regeneraci a vstřebání procedury. Ideální je, když odpočinek trvá stejně dlouho, jako saunování.

7 – saunujte se pravidelně

Většina lidí přemýšlí o tom, jak často chodit do sauny a přitom odpověď je snadná: důležitá je pravidelnost a jak to vyhovuje zrovna vám. Finové se saunují klidně několikrát do týdne, pro všechny ostatní je optimální sauna jednou týdně.

Zodpovězení otázky jak se správně saunovat neobnáší jen dodržování výše uvedených rad a pravidel. Podstatné je naslouchat sami sobě. Pozorovat v sauně své vlastní tělo a jeho reakce.

Protože vše, co jsme napsali, jsou jen všeobecné rady – a protože jsme každý jiný, řiďte se tím, co vám radí váš organismus. Znáte se nejlépe. Nebuďte v sauně 10 minut jen proto, že jste to někde četli. Pokud vám vyhovuje polovina času, je to v pořádku.

Pro saunování si stanovte vlastní plán a pravidla. Tak aby to vyhovovalo právě vám a třeba i vaší rodině.