Co je to grow box a co s ním můžete pěstovat?

0
3694

Není zelenina jako zelenina. Všichni z vás určitě vědí, že zelenina a ovoce v supermarketech je postříkaná různými pesticidy a ďalšími látkami. Jestliže i vás napadlo pěstovat si zeleninu, nebo jakoukoliv jinou rostlinku doma, ale nevíte jak na to, poradíme vám. Tzv. indoor pěstování je dnešním velkým trendem, ale ne všichni to dělají správně. 

Mnoho z vás si určitě říká, že kytku stačí zalít a trochu světla. To ovšem neplatí pro všechny rostliny. Každá potřebuje něco jiného a některé potřebné podmínky je opravdu těžké doma vytvořit. 

Co je to grow box?

Možná už někdo z vás slyšel slovo pojem “grow box” nebo také “pěstební box”, ale víte skutečně co to je? Vypadá to jako velký stan, který seberete s sebou, když jedete stanovat, ale realita je jiná.

Tento výrobek je základem veškerého indoor pěstování. Díky svému vybavení je box produktivním prostředím pro pěstování nejrůznějších rostlin, nezáleží na interiéru, klimatických podmínkách a dokonce ani na ročním období. 

Jde o to, že v tomto stanu si sami vytvoříte prostředí, které rostlina k životu potřebuje. Můžete si zde nastavit teplotu, obsah CO2 a nebo vlhkost vzduchu. Přizpůsobit také můžete osvětlení. Navíc je zde logicky nižší riziko napadením škůdců nebo kontaminace nemocemi a to díky kompletní izolaci od okolí. 

Vybavení stanu je zcela ve vaší kompetenci. Jediné co byste měli sledovat je, aby měl stan potřebné otvory, všechno ostatní (osvětlení, vzduchotechnika,..) lze dokoupit. Záleží jen na tom, co v něm chcete pěstovat a jaké potřeby mají dané rostliny.

Co v grow boxu pěstovat?

Může se to zdát až neuvěřitelné, jak široké využití tento box má. Dá se v něm pěstovat v podstatě vše, na co si jen vzpomenete. 

Pokud jste vášniví pěstitelé a s poradíte si bez grow boxu s většinou rostlin, jen například tropické rostliny vám dělají problém, grow box je na to ideální. Především tropické rostliny jsou velice náročné a to hlavně kvůli klimatu, které potřebují. Právě v tomto je box nejlepším pomocníkem, v něm vytvoříte klima, jaké potřebujete.

Jediné v čem je překážka je prostor. Bohužel v tomto směru je omezený, takže v něm vypěstujete všechno, co se do něj vejde. Je několik variant těchto stanů, od velikostí až po výbavu. Stačí si jen vybrat. 

Pokud tedy i vy máte plné zuby chemicky ošetřené zeleniny ze supermarketů, grow box vám v tom pomůže. Můžete si zde nasázet zeleninu, ovoce nebo třeba bylinky. Hlavní výhoda je také v tom, že budete mít čerstvou zeleninu po celý rok a nejen v letních měsících.