Guarana – kofein skrytý v červených plodech

0
5220

Guarana, malý strom z čeledi mýdelníkovité, který pochází z Venezuely a severní Brazílie. Poslední dobou si získal velkou popularitu hlavně kvůli vysokému obsahu kofeinu, který je až 4x větší než v běžném šálku kávy a účinek je dlouhodobější, díky pomalému vstřebávání. Jaké další výhody v sobě tento strom skrývá?

Odkud se Guarana vzala?

Guarana pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z Brazílie a Venezuely. Domorodé kmeny Guaraní ji velmi často používaly při léčení či prevenci. Používají se semena Guarany, která v sobě mají vitamin C a vitaminy skupiny B.  Guaraně se v dřívějších dobách přezdívalo druhý kokain kvůli tomu, že dokáže člověka povzbudit a dodat mu dobrou náladu. Ovšem oproti pravému kokainu je Guarana samozřejmě neškodná a nijak neohrožuje lidské zdraví.

Guarana spolehlivě nahradí kávu

Jak už bylo výše zmíněno, Guarana skvěle funguje jako náhrada kávy. A dokonce mnohem lépe. Jakmile vypijeme jeden šálek kávy, do našeho těla se dostane 20 až 120 mg kofeinu na jednu čajovou lžičku. Abychom dosáhli stejného množství u Guarany, stačí užít pouze 50 mg kofeinu. Většina z nás si dopřeje více než jednu kávu denně, což může způsobit nespavost, bolesti hlavy či podrážděnost. Při užívání Guarany tyto symptomy člověka neprovází. Nevznikají žádné poruchy spánku, srdeční potíže či nervozita. Navíc se Guarana oproti kávě vstřebává pomaleji, rovnoměrněji a bez nežádoucích účinků.

Guarana pomůže při hubnutí

Brazilská Guarana obsahuje mnoho antioxidantů, vitaminů a rostlinných olejů. Proto dokáže potlačovat únavu a má pozitivní vliv na imunitu. Také podporuje paměť a funkce mozku, ulevuje při migréně a zmírňuje následky stresu. Guarana také velmi dobře napomáhá při hubnutí. Tlumí totiž hlad a stimuluje odbourávání tuků. Je tedy vhodná pro všechny, kteří začínají s hubnutím a nedaří se jim to.

Jak užívat Guaranu?

Guarana se samozřejmě prodává v kapslích, což je nejjednodušší a nejoblíbenější způsob přijímání této rostliny. Řídíme se podle příbalového letáku a o nic víc se nestaráme. Dále ale existuje i prášek z guarany, který můžeme přidávat do smoothie, jogurtu či ovesné kaše. Důležité je, aby byl produkt jen ze samotných plodů a nebyl nahrazován formou extraktu, či jiných náhražek. Jen tak dokáže Guarana stoprocentně působit tak, jak slibuje.
Guaranu můžete zakoupit v eshopu Energie života.