Jak vybrat trekingové hole, které vám padnou

0
589

Trekové hole jsou užitečnou a mnohdy i nepostradatelnou pomůckou spousty lidí. Zvyšují totiž vaši stabilitu při chůzi, usnadňují výstupy do kopce a poskytují oporu při sestupu s těžkým batohem.

Jde zkrátka o velmi praktickou věc, se kterou se nejčastěji setkáte např. na horách, či dalších turistických místech s náročným pochodem. Ale jak vlastně takové trekové hole vybrat, aby vám vyhovovaly?

Typy trekingových holí

Prvním parametrem, na který byste se měli při výběru trekových holí zaměřit, je jejich typ. Můžete se setkat s hůlkami pevnými, skládacími a teleskopickými. Každý z těchto typů má své specifické vlastnosti.

Pevné trekingové hůlky

Pevné hůlky neumožňují nastavení vlastní délky, a tak ji musíte vybírat již při koupi přesně podle vaší postavy. Dobře však tlumí nárazy a proti zbylým dvěma typům méně pruží. Navíc jsou lehčí a mají delší životnost.

Skládací trekingové hůlky

Největší výhodou těchto trekových holí je jejich skladnost. Můžete je kdykoliv složit a uschovat do tašky. Některé lepší a dražší verze těchto holí umožňují i nastavení vlastní výšky.

Teleskopické trekingové hůlky

Tyto trekingové hůlky mají nastavitelnou výšku, díky čemuž je může využívat i více osob. Změna výšky se však hodí i při změně terénu, např. když jdete z kopce, nebo naopak do kopce. Nevýhodou těchto holí je, že se poměrně rychle opotřebují a někdy je pak třeba pořídit nové.

Materiál trekingových holí

Velmi důležitý je také materiál, ze kterého jsou trekingové hůlky vyrobené. Samotná hůl se vyrábí z hliníku nebo z karbonu. Výrazný rozdíl mezi těmito materiály vlastně není, ale hliník je o něco pevnější, a tudíž vhodný pro lidi s větší hmotností.

Kromě toho je také levnější. Karbonové hole jsou lehčí, ale zároveň křehčí a dražší. Pokud chodíte často do náročného terénu, bude pro vás právě karbon tím pravým, jelikož hliník je vhodný spíše pro méně náročný terén.

I v případě rukojeti se můžete setkat s různými typy materiálů. Tady však platí především to, aby vám byl materiál na dotek příjemný, neklouzal a příliš se na něm nepotily ruce.

Odpružení

Před koupí trekových holí si rozmyslete, jestli chcete hole odpružené, nebo ne. Kvalitní odpružení vám chůzi zpříjemní a svým způsobem zjednoduší. Pokud však plánujete s holemi sportovat, může vás odpružení poněkud limitovat.

Další parametry

Zaměřit se můžete třeba také na zámek trekingových holí. Nejběžnějším typem zámku je šroubovací systém. Přesto, že jde o nejlevnější typ zámku, je nejpevnější ze všech. Nevýhodou však může být to, že se s ním špatně manipuluje v rukavicích.

Dalším velmi běžným typem zámku je zámek s páčkou, který je tím nejpohodlnějším řešením. A posledním typem je skládací systém holí, jehož výhodou je především skladnost.

Dalším důležitým parametrem jsou také hroty holí. Pokud chcete opravdu kvalitní hrot, který se za chvíli neopotřebuje, doporučujeme na hůlkách nešetřit. 

To je více méně vše důležité, na co byste si měli dát při výběru trekových holí pozor. Tak už se jen rozhodnout, jaké vám budou nejvíce vyhovovat a můžete nakupovat!