Kdy by mělo vaše dítě přestat používat plenky?

0
455

Máte doma odrostlejší batole a začíná vás trápit, že jeho vrstevníci už chodí na nočník a váš „lenoch“ ještě dělá potřebu do jednorázových plenek? Nemusí? Všechny děti jsou jiné, a když sousedovic Janička umí už chodit na nočník, neznamená to hned, že by vaše dítko mělo být opožděné.

Všechny maminky se rády chlubí úspěchy svých dětí, neměly byste děti mezi sebou však porovnávat. Každé dítě má jiný temperament, jedno je poslušné a chodí na nočník, druhé však dřív chodí, jiné zase začne mluvit dříve.

Dá se říci, že látkové plenky maminkám dříve učení na nočník usnadňovaly, protože jsou méně savé a dětem byl mokrý zadeček nepříjemný.

Dnes, když se používají plenky jednorázové, je situace trošku jiná, jsou lépe savé, dítka tak mají zadeček v suchu a ani si kolikrát neuvědomí, že nějakou potřebu udělala.

Děti se většinou naučí chodit na nočník mezi 18. a 30. měsícem věku. Existují však výjimky, které chodí na nočníček dříve, jiné naopak i později. Důležitou roli zde hraje vývojová připravenost dítěte, vaše trpělivost při vysvětlování nutnosti nočník používat.

Dítě, které je schopné začít chodit na nočník zvládá, splnit jednoduché pokyny, vydrží suché alespoň dvě hodiny, projevuje zájem o nočník, umí sedět a chodit, vadí mu mokré plenky, zajímá ho vaše spodní prádlo, můžete jako motivaci vyzkoušet hezké kalhotky, či slipy, když bude bez plen.

Vy jako rodiče to jistě intuitivně poznáte. Pokud vás známí, či babičky nutí do učení dítěte na nočník, ale vy víte, že na to vaše dítě není ještě připravené, nenechte se zviklat. Neučte dítě na nočník, pokud se například stěhujete, či řešíte v rodině nějaké stresy. Učení na nočník vyžaduje klid a čas. Žádné řvaní, trestání a dusno v domácnosti.

Uvidíte, že když bude dítko zralé, zvládne chodit na nočníček i ze dne na den, jednoho dne se to naučí všechny děti, uvidíte, že na přebalování jednou budete vzpomínat s nostalgií.