Strašák jménem PPP trápí velkou část populace. Možná se týká i vás

0
381

Poruchy příjmu potravy označují soubor vážných psychických onemocnění, která mohou mít trvalý dopad na zdraví postižených. Mezi nejčastější „PPP“ patří bulimie, anorexie, psychogenní přejídání, drunkorexie a ortorexie. Projevují se různými způsoby, ale mají společné rysy, které je důležité rozpoznat.

Jak poznáte, že porucha příjmu potravy je i váš problém?

Odpovězte si na několik základních otázek. Pokud často přemýšlíte o své postavě a váze, považujete jídlo za nepřítele – a pokud ve vás vyvolává negativní emoce jako zhnusení, strach, stud, úzkost, výčitky svědomí nebo nepohodu, s velkou pravděpodobností jde o indikace poruchy příjmu potravy. Máte-li navíc sníženou sebedůvěru a často o sobě pochybujete, neberte problémy na lehkou váhu a vyhledejte odbornou pomoc.

Jak se poruchy příjmu potravy léčí?

Léčba poruchy příjmu potravy spočívá v aplikaci specifických psychoterapeutických metod, které se liší dle konkrétního typu poruchy. V některých případech může lékař navrhnout léčbu psychofarmaky. Stěžejní je spolupráce s profesionály, jež mají s léčbou poruch příjmu potravy dostatek zkušeností. Dobrou volbou je například psychoterapie Praha v centru Adicare.

Jak se jednotlivé typy poruch projevují?

Mezi nejznámější typy poruch příjmu potravy patří bulimie, která se projevuje opakujícími se epizodami přejídání následovanými kompenzačními chováními, jako jsou zvracení nebo užívání projímadel.

  • Anorexii charakterizuje extrémní omezování příjmu potravy a intenzivní strach z přibírání na váze.
  • Psychogenní neboli záchvatovité přejídání se vyznačuje nekontrolovaným přejídáním v reakci na emocionální podněty.
  • Drunkorexie spojuje nadměrnou konzumaci alkoholu s omezováním příjmu potravy, čímž dochází k ovlivňování tělesné hmotnosti.
  • Ortorexie pak označuje posedlost zdravým stravováním a přehnanou fixaci na „čistou“ a „zdravou“ stravu.

Symptomy jednotlivých poruch se však mohou prolínat a u některých jedinců se mohou různé typy poruch střídat v různých fázích. V každém případě by si měl postižený uvědomit, že všechny poruchy příjmu potravy jsou vážné a skutečně vyžadují odbornou péči, jakožto i podporu nejbližšího okolí.

Jestliže máte podezření, že se vás některá z uvedených poruch týká, obraťte se na profesionály, kteří vám poskytnou potřebnou podporu a nastaví optimální léčbu. Na osvobození se z „otroctví jídla“ a zlepšení zdraví, jakožto i celkové kvality života, není nikdy pozdě.