Strava při IBS: jak zlepšit celkový zdravotní stav?

0
684

Jakmile se vysloví slovo „dieta“, v mozku se objevuje odpovídající asociace – „hubnutí“, „fitness“, „sport“. Není to tak ovšem vždycky: určitá omezení v jídle bývají způsobena zdravotními potížemi. Například FODMAP je způsob stravování, který mimo jiné může pomáhat zmírnit projevy syndromu dráždivého tračníku s akutními průjmy nebo-li IBS-D. Co přesně ta zkrátka – FODMAP – znamená?

FODMAP (Fermentable Oligo-saccharides, Di-saccharides, Mono-saccharides and Polyols) zahrnuje určité druhy sacharidů, které pravděpodobně mohou za určité trávící potíže. Dieta s vyřazením tzv. „high-FODMAP“ potravin se využívá v léčbě těch potíží, u kterých se nedaří zjistit příčinu a běžné dietní úpravy prostě nezabírají. Může se jednat o potravinovou intoleranci nebo například o potíže, které se nazývají syndrom dráždivého tračníku (IBS) a celosvětově se vyskytují u 10-20 % populace, v Evropě se uvádí 12 %.

Syndrom dráždivého tračníku můžeme dle příznaků rozdělit na čtyři typy:

  1. IBS doprovázené průjmy (IBS-D) – příznakem jsou bolesti břicha související s řídkými stolicemi a častějším nebo náhlým nutkáním si odskočit. Po návštěvě toalety dochází k dočasnému zlepšení.
  2. IBS doprovázené zácpou – příznakem jsou bolesti břicha spojené se zácpou, tvrdou stolicí a s potížemi při vyprazdňování.
  3. IBS smíšeného typu (střídání zácpy a průjmu) – příznakem jsou bolesti břicha a „smíšený“ typ stolice (25 % hodně tuhých a 25 % řídkých stolic). Nadýmání a pocit plnosti jsou následkem nadměrné tvorby střevních plynů.
  4. Neklasifikované IBS – podobá se IBS smíšeného typu, avšak frekvence a závažnost zažívacích potíží tomu neodpovídá. Nižší je například počet patologických stolic.  

Léčba syndromu dráždivého tračníku je stále obtížná, neboť souvislosti „příčina – potíže“ se stále pouze odhadují. V různých výzkumech se uvádí, že u poloviny pacientů průběh onemocnění souvisí s psychickými potížemi. Za prvé, projevy IBS dokážou značně zkomplikovat život a snížit tak jeho kvalitu. Za druhé, organismus člověka si časem “zvyká” na pravidelné potíže a nemůže se dostat ven ze začarovaného kruhu i v případě zlepšení celkového stavu a zmírnění symptomů. Tzv. FODMAP potraviny mají společně to, že jsou rapidně fermentovány střevními bakteriemi za produkce plynů a bývají osmoticky aktivní: dostanou-li se do tlustého střeva, přivádí do něj vyšší množství vody. V případě pravidelné konzumace FODMAP potravin se proto mohou zhoršovat projevy syndromu dráždivého tračníku. Dieta s omezením FODMAP se momentálně intenzivně zkoumá.

Do seznamu potravin s vysokým obsahem FODMAP patří například chřest, řepa, brokolice, zelí, hrášek, česnek, pórek, cibule, pšenice, žito, luštěniny, jablka. V tzv. „low-FODMAP“ skupině najdeme bambusové klíčky, mrkev, okurky, zázvor, olivy, různé druhy zelených salátů, brambory, dýni, ředkev, rebarboru, špenát, rajčata, mandarinky, pomeranče, jahody, kuřecí, vepřové, hovězí a jehněčí maso. Žádné symptomy IBS-D by neměla vyvolat také konzumace mořských plodů, čerstvých ryb, vajec, rýže, rostlinných olejů.

Způsob stravování „low-FODMAP“ může přinášet viditelné výsledky v kombinaci s dodržováním doporučení praktického lékaře a užíváním speciálních zdravotnických prostředků, určených ke zmírnění potíží.

Při projevech IBS-D dochází k výraznému zmírnění projevů onemocnění díky sorbentům, a to včetně střevního enterosorbentu Enterosgel. Jedná se o sorbent na bází křemičité sloučeniny a vody, jehož částice navazují na sebe škodliviny a odvádí je z těla ven přirozeným způsobem. Gel se nevstřebává do těla, takže je vhodný pro všechny věkové kategorie včetně malých dětí. Zatímco omezení konzumace FODMAP potravin poskytuje trávicímu systému možnost normálně fungovat, Enterosgel zajišťuje účinnou očistu střev od různých toxinů a škodlivých látek, které mohou vyvolat zažívací potíže.

Je dobře si také pamatovat jednu věc: neberte diety jako celoživotní omezení. Začnete-li je vnímat jako styl stravování, který přispívá kvalitnímu životu, hned si všimnete změny nálady k lepšímu. A my přece víme, že pozitivní nálada je ten první krok na cestě k dobrému zdraví 🙂        

Reklamní článek

ENTEROSGEL® je zdravotnický prostředek, perorální suspenze k symptomatické léčbě akutních průjmových onemocnění a chronického průjmu asociovaného se syndromem dráždivého střeva (IBS-D). Před použitím si pozorně přečtěte web enterosgel.eu a příbalový leták. Doporučujeme také konzultace s Vaším lékařem.