Stravenky vs. stravenkový paušál nejen očima provozovatelů stravovacích služeb

0
962

Rok 2021 přinesl jednu důležitou změnu pro všechny zaměstnavatele – nově zavádí možnost poskytovat zaměstnancům daňově zvýhodněný příspěvek na stravování v peněžní formě. Je to konec pro klasické stravenky? A jak se na to dívají restaurace a stravenkové firmy?

Příspěvek na stravování zaměstnanců je dobrovolný zaměstnanecký benefit, který zaměstnavatel nemá povinnost poskytovat. Pokud se tak ale rozhodne, je to právě on, kdo stanoví jakým způsobem bude na stravu zaměstnanci přispíváno.

Stravenky a jejich daňová uznatelnost

Ještě nedávno byly stravenky oblíbeným zaměstnaneckým benefitem. Stravenky jsou jakousi náhradou peněz. Ale pozor! Lze je použít na placení pouze potravin a nealkoholických nákupů. Stravenky by neměly být obchodníkem přijaty, pokud kupujete alkohol, drogistické zboží, tabákové výrobky apod. Pokud tedy podnikáte a prodáváte potraviny, mohou se stravenky stát běžnou součástí vaší pokladny.

Stravenky se počítají do daňově uznatelných položek. I to má ale svá pravidla. Daňově uznatelný základ pro zaměstnavatele je maximálně 55 % z ceny stravenky, maximálně však do výše 70 % stravného vyhrazeného pro zaměstnance s cestovními náhradami při pracovní cestě 5-12 hodin. V roce 2022 je nejvýhodnější hodnota stravenky 150 Kč. To je 118 Kč/den stravného na pracovních cestách.

Pro zaměstnance jsou stravenky daňově osvobozeným příjmem do 100 % hodnoty stravenky. Současně ani nevstupují do vyměřovacího základu pro odvod sociálního a zdravotního pojištění (SZP).

Stravenkový paušál a daňová uznatelnost

Stravenkový paušál je tedy ještě jednou příspěvek zaměstnavatele na stravování zaměstnanců v peněžní formě. Není tak jeho použití limitováno výběrem zboží. Stravenkový paušál má pro zaměstnavatele tu výhodu, že je příspěvek daňově uznatelný v plné výši.

To má ovšem i své důsledky, v tomto případě pro zaměstnance. I když je stravné osvobozeno od daně z příjmů fyzických osob a ani jako v předchozím případě nevstupuje do vyměřovacího základu pro odvod SZP, jsou stanovené určité limity. Je zde zastropování daňově a odvodově maximálně zvýhodněného stravovacího příspěvku. To je maximálně 70 % na jednu směnu při pracovní cestě 5-12 hodin, v roce 2022 je to 82,60 Kč.

Příklad: Příspěvek na stravování je 82,60 Kč za odpracovanou směnu. Stravenkový paušál je 20 odpracovaných směn x 82,60 Kč = 1 652 Kč. V tomto případě je celá částka přičtená k čisté mzdě, protože nevstupuje ani do vyměřovacího základu pro SZP, ani do hrubé mzdy.

Pokud je ale příspěvek na stravování už 95 Kč za odpracovanou směnu, stravenkový paušál je tedy 95 x 20 = 1 900 Kč, pak zbývající část 248 Kč vstupuje do hrubé mzdy, tzn. i do základu SZP.

Stravenkový paušál z pohledu restaurací

Pro restaurace je stravenková paušál příjemnou a vítanou změnou. Ještě v roce 2020 museli restaurace z každé stravenky odvádět až 7 % stravenkovým společnostem. Z průzkumu také vyplývá, že pouze 15 % je utraceno v restauracích a zbytek v supermarketech. Další průzkum provedeným Asociací hotelů a restaurací ukazuje, že více než 60 % provozovatelů restaurací z celkových 600 respondentů stravenkový paušál podporuje.

Na to přední stravenkové společnosti okamžitě reagují a snaží se stravenky na trhu udržet. Stravenkové společnosti poskytují mnoho výhod pro restaurace i zákazníky, díky kterým mnoho restaurací stravenky dál přijímá, nebo dokonce preferuje.

Výhody a nevýhody stravenkového paušálu

Zavedení stravenkového paušálu přináší mnoho výhod, ale i nevýhod. To se odvíjí především od toho, z jakého úhlu na zavedení pohlížíte.

Výhody

  • Neomezené použití na produkty
  • Odpadá nutnost zjišťovat, zda daný provozovatel stravenky přijímá, či ne
  • Nevážou vlastní peníze zaměstnanců
  • Nepropadá platnost
  • Pro zaměstnavatele odpadá administrativní zátěž
  • Provozovny, kde je stravovací příspěvek uplatňován, nemusí odvádět provizi stravenkovým firmám
  • Provozovny mají peníze ihned

Nevýhody

  • Stravenkový paušál se vyplácí zpětně se mzdou/výplatou
  • Stravenkové společnosti ztrácí své místo na trhu

Tip: Víte, jak ušetřit na energiích při neustálém zdražování?

Tento nový způsob stravovacích benefitů pro zaměstnance má určitě řadu svých výhod i nevýhod. Jejich zavedení nemusí nutně znamenat pokles využívání klasických stravenek. Je tedy na každém, aby si našel své pro a proti.

Klára Kohoutová, SEO služby a copywriting