V čem jsou domácí vajíčka lepší než kupovaná?

0
2424

Vajíčka jsou výborným zdrojem bílkovin a nenasycených tuků. Obsahují také velké množství vitamínů a minerálních látek. Pokud žijete zdravým životním stylem, zajímáte se o vyváženou stravu a berete své zdraví jako prioritu, určitě se ve vašem jídelníčku několikrát týdně objevují vajíčka.

Pokud pravidelně vyrážíte na nákup a nosíte si domů plata vajec, nestál by za zamyšlení přechod na domácí vajíčka?

Výhody domácích vajíček

Věřte nebo ne, rozdíly v kvalitě vajec jsou znát. A od čeho se odráží kvalita vejce? No přece od kvality života slepice. Takže i když pomineme lidskost a zájem o zvířata, podmínky, v kterých slepice snáší by nám neměly být jedno.

Domácí vajíčka chutnají úplně jinak, jsou plná chuti, úplně se rozplývají na jazyku a taky krásně voní.

Když si uděláte míchaná vajíčka z domácích vajec a potom na druhé pánvi z kupovaných, uvidíte rozdíl i na barvě. Domácí míchaná zůstanou nádherně žlutá.

Třetí výhoda pramení z volného pohybu slepic a kvality krmiva, které vlastním slepičkám poskytnete. Ve velkochovech dostávají slepice většinou ta nejlevnější krmiva, aby se i vajíčka udržela na co nejnižší ceně.

Krmné směsi obsahují např. i barviva, aby žloutek vypadal více žlutě a lákavě. Z toho všeho bohužel potom plyne to, že taková vajíčka nemohou dosáhnout tak dobrých nutričních hodnot jako domácí.

Kam pro domácí vejce?

Kvalitní vejce v obchodech nenajdete. Všechna vejce v obchodech mají na své skořápce označení, podle kterého si můžete dohledat původ vejce. Většinou se v obchodech setkáte s označeními 2 – vejce z halového chovu a 3 – vejce z klecového chovu.

Pro kvalitní vejce se tak musíte vypravit k farmářům nebo si postavit či pořídit už hotový kurník pro slepice.

Čím slepice krmit, aby nesla kvalitní vejce?

Už víme, že kvalita vejce se odráží také od kvality stravy. Čím tedy slepice krmit, aby nesly? Základem by měl být šrot nebo kupované krmné směsi – u nich si ale vždy přečtěte složení.

Slepice nepohrdnou ani plevelem ze zahrádky, pampeliškovými listy nebo bylinkami. Dopřát jim můžete také zbytky natí z petržele, mrkve, celeru, nastrouhanou mrkev, cuketu, jablka nebo meloun.

Čas od času jim můžete dopřát také zbytky z kuchyně – máčený chléb, vařenou rýži, brambory a další. Myslete ale na to, že slepice je pták a ne popelnice a rozhodně nemůže dojídat vše, co vás napadne.