Vitamin C – ideální volba pro podporu (nejen) imunity

0
185

Vitamin C bývá označován několika superlativy – nejznámější, nejpoužívanější, jeden z nejdůležitějších vitaminů pro správné fungování lidského těla. Při prvních příznacích nachlazení nebo chřipky se běžně užívá céčko. Účinky vitaminu C jsou však dalekosáhlejší a jeho pravidelným užíváním získáte mnoho výhod.

více v článku...

Imunita a vitamin C

Vitamin C je zdarma číslo 1 v podpoře dobře fungujícího imunitního systému. Protože se ve vysokých koncentracích nachází v imunitních buňkách, plní důležitou funkci při ochraně lidského těla.

Vlastnosti vitaminu C pomáhají imunitním buňkám bojovat s bakteriemi, viry a škodlivými buňkami a také je regulovat a přesouvat.

Proti oxidačnímu stresu v těle

Vitamín C hraje v lidském těle zásadní roli jako antioxidant.

Při některých přirozených funkcích lidského těla (dýchání, trávení potravy, metabolismus alkoholu a drog, přeměna tuků na energii) vznikají také škodlivé sloučeniny zvané volné radikály. Ty se do těla mohou dostat i z vnějšího prostředí.

Volné radikály jsou redukovány přirozeným antioxidačním systémem našeho těla. 

Právě vitamin C pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem (zvyšuje hladinu antioxidantů a snižuje produkci volných radikálů).

Vitamin C na nervy a stres

Vitamin C je velmi důležitý pro správnou funkci nervového systému. Poskytuje nervovým buňkám ochranu před oxidačním stresem a pomáhá zajistit hladký přenos signálů v lidském těle.

C vám pomůže i v těžších chvílích, například při psychickém vypětí v práci nebo při zkouškách. Vitamín C znižuje psychickú záťaž, pomáhá při výdrži a soustředění.

Boj proti únavě a slabosti

Pravidelné dopĺňanie vitamínu C se projeví ve zvýšení energie a vitality, protože pomáhá předcházet slabosti a únavě.

Další výhodou vitaminu C je, že zlepšuje vstřebávání vápníku a železa. S jeho pomocí se železo uložené ve slezině a střevních stěnách dostává do krevního oběhu. Tam se také může používat k přepravě kyslíku.

Tip na závěr: Dodávejte svému tělu „obyčejný“ vitamin C denně a ve zvýšených dávkách, pokud máte oslabenou imunitu, zotavujete se z infekce dýchacích cest, léčíte se z nemoci, pociťujete zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž, únavu nebo vyčerpání nebo máte nízkou hladinu železa.