Zatočte s plísní na textilu!

0
1811
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vlhkost v domě nebo v bytě dokáže pěkně znepříjemnit život. Své o tom ví všichni chataři a chalupáři i obyvatelé nově zrekonstruovaných a zateplených domů. Když se neřeší může mít velmi nepříjemné důsledky. Objeví se plíseň na oblečení i na matracích či čalounění. Máme pro vás proto pár tipů, jak se vlhkosti a plísně doma zbavit.

Nejprve se podíváme na to, jak plísně na textiliích a oblečení vznikají. Ideální podmínky mají plísně ve vlhkém a nevětraném prostředí. I proto jsou pro ně zazimované chaty a chalupy ideálním místem. Tam je také očekáváte, a první věc, kterou uděláte po příjezdu je otevření oken.

Bohužel se mohou objevit i tam, kde byste je nečekali, totiž v domech a bytech, kde se bydlí celoročně. I tam můžete bojovat s nadměrnou vlhkostí, která proniká i do skříní s oblečením, matrací i do čalounění či koberců.

Vlhkost vzniká například při sušení prádla v místnostech, proto je lepší sušit prádlo venku nebo v sušičce. Když nemáte sušičku ani balkon, můžete využít služby čistírny nebo prádelny, kde prádlo vyperou, vysuší a vyžehlí.

Jak předcházet plísním v domácnosti?

Plíseň je těžký nepřítel, jakmile se už jednou na oblečení usídlí, jen těžko se odstraňuje. Dá se jí však předcházet pravidelným větráním a topením. Kromě toho byste také měli průběžně kontrolovat skříň, jestli není oblečení cítit zatuchlinou nebo na něm nejsou skvrny od plísně. Když víte, že máte kterému můžete hlídat, že se vlhkost vzduchu drží na 50 %.

Jak vyčistit plíseň z oblečení?

Použít můžete některý z čisticích prostředků jako je Savo Perex nebo Vanish. Postupujte při jejich použití podle návodu a úspěch je více méně zaručen. Do odstraňování skvrn se můžete pustit i pomocí domácích vychytávek. Skvěle funguje ocet, peroxid vodíku, ale i křída nebo podmáslí.

Jak vyčistit plíseň z matrace?

Větším problém, než je oblečení, které se vám podaří snáze naložit do lázně nebo vyprat v pračce, jsou matrace a pohovky. Zejména plíseň na matraci je velmi nepříjemná a může být pro citlivější jedince i nebezpečná. Plíseň na matracích je nebezpečná pro naše zdraví, protože vylučuje spory, které mohou způsobovat alergie. Je tedy potřeba se plísně zbavit co nejdříve.

Při výměně povlečení se vždy podívejte, jestli na matraci náhodou nenajdete známky plísně. Pokud ano, měli byste zjistit, jak moc je matrace postižená. Podle toho se také rozhodněte, jako budete dál postupovat. Pokud je plíseň hluboko usazená nebo postihla velkou plochu, je lepší matraci vyhodit a pořídit novou. Nebezpečné spory by v ní v takovém případě zůstaly i po čištění.

Když se na matraci vyskytnou jen malá ložiska, sundejte z matrace potah a na skvrny nastříkejte Savo. Poté opláchněte a nechte uschnout a potah vyperte v pračce na nejvyšší teplotu doporučenou výrobcem.

Oblečení i bytový textil je možné vyčistit doma, ale pokud si nejste jisti, jak postupovat, abyste ho nepoškodili, obraťte se na profesionály. Prádelna a čistírna Cleany si se skvrnami od plísně umí dobře poradit. Prádelna má tu výhodu, že se nemusíte starat o to, jestli budete mít oblečení kde sušit, na kolik ho prát nebo s následným čištěním pračky.