Ženské nemoci

0
4082

Onemocnění, které postihují ženy nejvíce, jsou právě z kategorie těch nejzákeřnějších. Správná životospráva a odpovědný přístup k preventivním prohlídkám dokáží riziko značně minimalizovat. O jaké choroby se jedná?

více v článku...

Endometrióza

Nejčastěji ženské onemocnění je endometrióza. Postihuje až 50 procent neplodných žen a zhruba polovinu žen, které trpí pánevní bolestí. Endometrióza je nemoc, při níž se částečky děložní výstelky nacházejí i na jiných místech v těle.

Děložní výstelka se objeví na pobřišnici, na pohlavních orgánech, vaječnících, v přihrádce mezi pochvou a konečníkem, na močovém měchýři, ve střevech, na jizvách, v ledvinách, plicích, v mozkových obalech, uvnitř děložní svaloviny nebo v oku.

Zasažen orgán oteče a pár dní před začátkem menstruace nastoupí intenzívní bolesti. Typickým symptomem této nemoci je bolestivý pohlavní styk neplodnost. V ložiskách endometriózy vaječníků se může vyskytnout i karcinom.

Zhoubné nádory ženských orgánů

Rakovina prsní žlázy je nejčastějším rakovinným onemocněním žen v znápadni Europě. Na tento druh rakoviny ve svém životě onemocní 8 – 10 procent všech žen. Rizikovými faktory jsou hlavně genetické předpoklady, jako rakovina prsu u příbuzenství, nadváha, pozdní nebo žádné těhotenství či hormonální terapie.

Hned po prsou je dalším nejčastějším zhoubným onemocněním maligní nádor dělohy. K rizikovým faktorům patří raná menstruace, pozdní menopauza, cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak, a také fakt, že žena nerodila. Onemocnění se projevuje krvácením z dělohy, které může být různé intenzity. Při pokročilém postižení je doprovázeno mírnými bolestmi v podbřišku, hnisavým anebo krvavým výtokem.

Vznik nádoru

Častým onemocněním postihujícím stále mladší věkové kategorie je karcinom čípku dělohy. Za nejdůležitější faktor se v současnosti považuje infekci humánním papilomavirem. Vznik nádoru úzce souvisí i se časným pohlavním stykem, tedy ještě před 20. rokem života, častým střídáním sexuálních partnerů, vysokým počtem porodů nebo potratů, prvním porodem ve velmi mladém věku, kouřením, drogami, ale také s genetikou. Příznaky onemocnění jsou vodnatý až krvavý výtok, nepravidelná menstruace, krvácení po pohlavním styku, bolest v podbřišku. Později se přidají urologické komplikace či komplikace trávicího traktu.

Poměrně častým onemocněním ženských pohlavních orgánů jsou i maligní nádoryvaječníkov. Tyto dokonce v úmrtnosti pacientek vedou. Vyskytují se v mladém i vstaršom věku. Karcinom pochvy se nejvíce vyskytuje u starších, zřídka u mladýchžien. Mezi méně časté patří nádory zevních pohlavních orgánů. Ochoreniesa projevuje silným pálením, svěděním a suchostí na vnějších rodidlech, krvácením a zápachem z rozpadlých nádorových ložisek.